Skip to content ↓

A Primary Trust for Primary Schools

Lumen Learning Trust

Lumen Learning Trust Learning together for a brighter future

The Echelford Primary LGB

The table below has been compiled in accordance with the AFH 2018; it contains the prescribed details of governors on the The Echelford Primary LGB who have served at any point during the last academic year.

This page is updated annually in the autumn term.  For details of the current Local Governance  Board Membership please follow this link Echelford Local Governance Board

Full Name

Role/s

Date of Appointment &  Date of termination ( if applicable)

Term of Office & Who appointed them

Relevant business & pecuniary interests

Governance roles in other educational institutions

Meetings Attended / Out of a possible (2017-18)

 

Meetings Attended / Out of a possible (2018-19)

 

Sarah Kober

Deputy Executive Principal Co-Headteacher

 

Ex-officio

LLT Employee

None

3/3

3/3

Karla Pearson Co-Headteacher   Ex-officio LLT Employee None _ 3/3
Zoe Davenport Staff Governor

25/11/2017

(24/11/2021)

4 years

Staff Body

LLT

Employee

None 2/3 2/3
Colin Shallcross Trust Appointed Governor

03/03/2016

(02/03/2020)

4 years

LLT Trust

No relevant interests to disclose None 3/3 3/3
Mark George

Trust Appointed Governor

(Vice-Chair)

 10/12/2016

(09/12/2020)

 

4 years

LLT Trust

No relevant interests to disclose None 3/3 3/3
Katie Randall Parent Governor

03/01/2017

(02/01/2021)

4 years

Parent Body

No relevant interests to disclose None 3/3 3/3
Zoe Braidford Parent Governor

27/03/2017

(26/03/2021)

4 years

Parent Body

No relevant interests to disclose None 3/3 3/3
Wendy Walford Trust Appointed Governor (Chair) 04/03/2018 (03/03/2022)

4 years

LLT Trust

No relevant interests to disclose None 3/3 3/3

Royce Waters

Staff Governor

19/03/2018

(18/03/2022)

4 years Staff Body

LLT Employee None 2/2 3/3
Gurcharan Salotera Trust Appointed Governor

29/03/2019

(28/03/2023)

4 years

LLT Trust

No relevant interests to disclose None _ 2/2
Stepped down in the last 12 months              
Katie Randall Parent Governor

03/01/2017

(02/01/2021) resigned 22/03/19

      3/3 1/1